A babaszoba berendezése izgalmas és örömteli feladat, a babavárás kellemes, tervezgetős, álmodozással teli része. Elsődleges szempont, hogy a kisbaba környezete biztonságos, kényelmes, puha és meleg legyen. Az esztétikai kialakításon túl alapvetően fontos berendezési szempontokat is figyelembe kell venni ennek az élettérnek a létrehozásakor. A padló legyen könnyen tisztítható, félmeleg vagy melegburkolat, ha szőnyeget szeretnénk, mindenképpen moshatót válasszunk. A falra legalább másfél méter magasságig mosható tapéta vagy festés kerüljön.
Bútorozás szempontjából az első időszakban a fekhely a legfontosabb berendezési tárgy a babaszobában. Ebben az időtartamban inkább az édesanya igényeit, kényelmét kell figyelembe venni. Fontos a kényelmes, alacsony karfás fotel a kiságy közelében és a pelenkázó, ami lehet akár egy komód, pelenkázó lappal. A kiságynak megfelelő kialakításút válasszunk, állítható magasságban. Ne tegyük huzatos helyre, fűtőtest mellé vagy ablak közelébe. Szükség lesz még tárolófelületre polcok és szekrények formájában a babaápolási szereknek, játékoknak és ruháknak.
A világítás lényegesebb a babaszobában, mint elsőre gondolnánk. A központi világítás ideális, ha fényerőszabályzós, emellett szükség lesz egy éjszakai, meleg fényű, szűrt világításra is.
A színek kiválasztásánál fontos szempont, hogy harmonikus, pasztell környezetet teremtsünk. Három színt használjunk maximálisan vagy egy színnek több árnyalatát. A pasztell színeket remekül kiegészítik később a játékok élénk színe. A túl színes, túl ingergazdag környezet nyugtalanságot, feszültséget eredményezhet.
A világos színek különböző árnyalataiban pompázó polcok és pöttyök a falon vidámságot, derűt sugallnak.
A természet ihlette motívumok megjelenhetnek a babaszobában is, mesebeli környezetet teremtve a babák nyíló kíváncsiságának.
Bátran használjuk kreativitásunkat és dekorálási ötleteinket ebben a helyiségben is, de ne feledjük, hogy itt is érvényes a "kevesebb több" elv.
Természetes alapanyagú bababútorokat válasszunk, ne legyen ártalmas a festése a baba egészségére. Lehetőség szerint kerüljük az éles sarkokat, fém alkatrészeket, kiálló elemeket, gombokat, rojtokat. A bútorok stabilak, falhoz rögzíthetők legyenek.
Képek forrása: a képekre kattintva található.
Ha tetszett az összeállítás, kövesse az oldalt Facebook-on és Instagram-on, ha pedig segítségre van szüksége otthona tervezésekor, kialakításakor, írjon az otthonesstilus@otthonesstilus.hu e-mail címre!
Ungvári Anikó - lakberendező