A modern életünkben különböző berendezési tárgyakkal és bútorokkal vesszük körbe magunkat, amelyek kényelmet és esztétikai élményt nyújtanak. Azonban kevesen vannak tisztában azzal, hogy ezek az anyagok gyakran káros vegyi anyagokat bocsátanak ki, amelyek idővel veszélyeztethetik az egészségünket.
Káros anyagok, melyeket jobb, ha kerülsz
1. Formaldehid
Sok bútor, különösen az MDF (közepes sűrűségű farostlemez) és a furnérlemez alapanyagú, formaldehid tartalmú ragasztóval van összeállítva. A formaldehid egy színtelen, jellegzetes szagú gáz, amely irritálhatja a szemeket, orrot és a torkot, valamint hosszú távon rákkeltő hatású lehet.
2. Ftalátok
A ftalátokat lágyítószerként használják PVC alapú termékekben, például műanyag padlóburkolatokban, műbőr bútorokban és különféle műanyag berendezési tárgyakban. Ezek az anyagok hormonháztartásunkra lehetnek káros hatással, különösen a gyermekek és várandós nők esetében.
3. PBDE-k (polibrómozott difenil-éterek)
A lángálló anyagokként alkalmazott PBDE-k megtalálhatók matracokban, kanapékban, szőnyegekben és egyéb bútorokban. Bár hatékonyan csökkentik a tűzveszélyt, idővel felszabadulhatnak és felhalmozódhatnak a környezetben, valamint az emberi szervezetben, ahol hormonális zavarokat és fejlődési problémákat okozhatnak.
4. VOC-k (illékony szerves vegyületek)
A festékek, lakkok és ragasztók illékony szerves vegyületeket tartalmazhatnak, amelyek a levegőbe jutva fejfájást, szédülést, légzési problémákat és hosszú távon súlyosabb betegségeket okozhatnak.
5. Arzén
Az antik és felújított bútorok esetében előfordulhat, hogy arzén tartalmú vegyi anyagokkal kezelték őket. Az arzén mérgező hatása miatt rákot, bőrproblémákat és szív- és érrendszeri betegségeket okozhat.
Mit tehetünk?
- Válasszunk természetes anyagokat: lehetőleg fából készült, kevés vegyszert tartalmazó bútorokat, berendezési tárgyakat keressük.
- Szellőztessünk gyakran: a jó szellőzés segít csökkenteni a beltéri levegőben lévő káros anyagok koncentrációját.
- Kérdezzünk rá a gyártótól: érdeklődjünk a termékek összetételéről és arról, hogy milyen vegyszereket használtak a gyártás során.
- Használjunk légtisztítót: az allergének és vegyi anyagok csökkentésében nagy segítséget nyújthatnak a megfelelő légtisztítók.
Azáltal, hogy tájékozódunk és tudatosan választunk berendezési tárgyakat és bútorokat, jelentős mértékben csökkenthetjük a lakóterünkben található káros anyagok mennyiségét, és ezzel hozzájárulhatunk saját és családunk egészségének megőrzéséhez.