A padlásterek mindig magukban hordozták a varázslatot és a titokzatosságot, számtalan embernek különleges hely volt ez a gyerekkorában, ami a kincseket és emlékeket rejtette. Később ez a hely a lehetőségét teremtette meg annak, hogy a család élethelyzetének változásából fakadóan a tetőtérbeépítés mellett döntsön. Az ingatlanárak emelkedése még inkább valós opcióvá teszi ezt a hasznosítási formát. A családi házak mellett egyre népszerűbb a társasházi lakások tetőterének vagy tetőtéri lakásának kialakítása. A megfelelő és kielégítő statikai átvizsgálás után, a szükséges szerkezeti átalakításokat követően, igazán hasznos és használható tereket kapunk. A tetőtér kialakításakor különös gondot kell fordítani a minőségi alapanyagokra, a gondosan kivitelezett szigetelésre és gépészeti megoldásokra, hogy a komfortérzet végül tökéletes legyen. Az aprólékos és alapos tervezés a berendezésre is igaz, érdemes minden apró részletet előre megtervezni a kialakítás előtt.
1. Előrelátó tervezéssel igazán élhető tetőteret, több természetes fényt és különleges hangulatot kapunk. Lényeges, hogy a tetőteret lehetőség szerint ne tagoljuk kisebb terekre, inkább hagyjuk meg egy nagy térnek a térérzet növelése miatt.
2. Ha a tetőteret teljes magasságában kialakítjuk a padlástér rovására, akkor igazán egyedi atmoszférát teremthetünk és kihasználhatjuk a nagy belmagasság adta előnyöket.
3. A berendezés esetén amennyire hátrány az egyedi bútorokkal történő enteriőr kialakítása, olyannyira előny is. Több kreativitással lehet bútorokat tervezni, izgalmas és részletgazdag kivitelezésben, feledtetve a ferde falak okozta szűkösséget.
4. Használjunk világos és pasztell színeket, ezek remekül növelik vizuálisan a helyiség reális méreteit. A világos színek ellenére így is elérhetjük a varázslatos és kuckós hatást.
5. A bútorozásnál törekedjünk a kisebb, könnyebben mozgatható bútorok használatára, mivel a nagy, hangsúlyos bútorok uralkodnak a térben. Lényeges a tágasság érzete, ne legyen zsúfolt a tetőtér.
6. A ferde tetősík és a térdfal találkozásánál sokféle megoldás kínálkozik a hasznosításra. Nyitott polcok, fiókos szekrények, komódok, mind alkalmasak a tárolófelület növelésére. Keressük meg az igényeinkhez közel állót és alkalmazzuk bátran.
7. A ferde falakat próbáljuk semlegesíteni a világos tónusú színek használatával. Ezekre a falakra ne tegyünk lámpát, mert az csak kihangsúlyozza azokat, holott nem ez a cél.
8. A tető szerkezetéből adódóan a térben az oszlopokat és a gerendákat kihasználhatjuk praktikusan, egyedi módon.
9. A tetőtérben kialakíthatunk fürdőszobát is, a szükséges vízszigeteléssel és impregnált gipszkarton fal alkalmazásával. Gondosan ügyeljünk az ergonómiai méretekre, a berendezési tárgyak használata ne ütközzön akadályba. A kádnál, zuhanyzónál és wc-nél fontos szempont, hogy a teljes belmagasság részben vagy egészben megfelelő legyen a kényelem érdekében.
10. A csendes és elmélyült munkához is remek helyszínt biztosít a tetőtér, távol a ház közösségi tereitől. Egyedi könyvtárolási funkciókat könnyen és kreatívan megvalósíthatunk itt, maximálisan kihasználva a ferde tető előnyeit. Fontos szempont, hogy figyelemmel legyünk a polcok teherbíró képességére.
Képek forrása: a képekre kattintva található.
Ha tetszett az összeállítás, kövesse az oldalt Facebook-on és Instagram-on, ha pedig segítségre van szüksége otthona tervezésekor, kialakításakor, írjon az otthonesstilus@otthonesstilus.hu e-mail címre!
Ungvári Anikó - lakberendező