Nagy alapterületű konyhával nem mindenki rendelkezik, de ez nem jelenti azt, hogy a kisebb helyiségekből ne lehetne kihozni a maximumot. Az apró méret ellenére törekedjünk arra, hogy szép és élhető konyhát alakítsunk ki, mely funkcionálisan és ergonómiailag is ideális a meglévő adottságokhoz képest. Mindezt megtehetjük többféle stílusban, válasszuk ki a hozzánk és otthonunk stílusához legközelebb állót. Az alábbi szempontok figyelembevételével nagyobbá és kényelmessé tehetjük a sütés – főzés színterét, hogy használata minden nap örömet okozzon.
1. Mint bármelyik helyiségben, úgy a konyhában is alkalmazhatunk optikai trükköket a térérzet növelésére. Az egyik megoldás a világos színek használata, melyeket a bútorfrontokon, a munkapulton és a konyhai hátfalon is megjeleníthetünk.
2. Térnövelő hatású, ha fényes, tükröződő anyagokat választunk a konyhabútor frontjának. Az anyagok legyenek jó minőségűek, kis konyháknál ez szerencsére nem akkora többletköltség, mint a nagyobb méretűnél.
3. A maximális helykihasználást is hatványozottan érdemes szem előtt tartani. Az apró konyhákba ideálisak a mennyezetig beépített felsőszekrények, sok tárolóhelyet nyerhetünk a ritkábban használt eszközeinknek.
4. A kis konyha egyik nagy előnye, hogy megóv minket a felesleges tárgyfelhalmozástól. Átgondolt, logikus és áttekinthető tárolásnak köszönhetően mindennek helyet találhatunk, ami a mindennapi életvitelünkhöz feltétlenül szükséges. Időnként nézzük át meglévő eszközeinket és felesleges tárgyainkat adjuk vagy ajándékozzuk el.
5. A kis konyha másik nagy előnye, hogy minden kartávolságon belül van. Válasszunk zárt tárolókat, mert bármennyire is illenének a polcok a kis konyhába tárolófelületként, nagyon hamar rendetlenség érzetét keltik, ami zsúfoltságként hat. Kreatív és helytakarékos konyhai tárolási megoldásokról ebben a korábbi blogbejegyzésben írtam részletesen.
6. A többszintű világítás kialakítása itt kiemelkedően fontos. A mennyezeti világítás mellett a teljes pultfelületet is világítsuk meg, kis méret miatt ez nem is jelent nagy költséget.
7. A konyha kialakítása vagy felújítása előtt gondoljuk át kritikusan a konyhai életvitelünket: sokszor főzünk vagy csak időnként, sok vendéget fogadunk-e vagy csak reggelizésre használjuk a helyiséget. Ma már szinte minden háztartási konyhagépgyártónak van kisebb kapacitású, méretű berendezése, amit rugalmasan az igényeinknek megfelelően választhatunk. Ha csak minimálisan használjuk a konyhát, akkor elég a feleakkora méretű főzőlap és nem feltétlenül szükséges mosogatógép sem a standard méretben.
8. Ha a kis konyhánk egy légtérben van a nappalival, ideális megoldás, hogy a konyhánk bútorzatára is úgy tekintünk, mint a nappali szerves részére. Készülhet ugyanabból az anyagból, mint a nappali bútorzata vagy akár egy tolófallal könnyen elszeparálhatjuk a konyhát a használatán kívül.
Képek forrása: a képekre kattintva található.
Ha tetszett az összeállítás, kövesse az oldalt Facebook-on és Instagram-on, ha pedig segítségre van szüksége otthona tervezésekor, kialakításakor, írjon az otthonesstilus@otthonesstilus.hu e-mail címre!
Ungvári Anikó - lakberendező