A bennünket körülvevő bútorok, berendezési tárgyak többségének érdekes eredete, története van. Bútorválasztás előtt izgalmas mindezeket megismerni, hogy tudatos bútorvásárlók és használók lehessünk.
A bútortörténeti sorozat harmadik részében a formatervezés témakörben megkerülhetetlen berendezési tárgyat, a Charles és Ray Eames által tervezett Eames Lounge Chair- t ismerhetjük meg.
A Charles és Ray Eames amerikai ipari tervező házaspár munkássága nagy hatást gyakorolt a modern építészetre és a bútortervezésre. Charles Eames egyetemi évei alatt a Modern Művészetek Múzeumában otthont találó bútorversenyen indult barátjával és tervezőtársával, Eero Saarinen-nel, akinek később a Tulip sorozat létrejöttét köszönhetjük. A versenyen első díjat nyertek az Organic Chair székkel, melyet egyetlen darab rétegelt lemezből készítettek, viszont mindezt nem tudták a nagyközönség számára is elérhetővé tenni megfelelő eszközök és szerszámok hiánya miatt. Később Charles és Ray Eames megalkották a megfelelő eszközöket a bútorok kivitelezéséhez, így az 1950-es években már többféle modellt gyártottak rétegelt lemezből. 1956-ban megszületett az Eames Lounge Chair, melynek népszerűsége mindmáig töretlen.
1958-tól Michigan-ben készültek a bútorok, majd Európában a Vitra cég által, melyek manapság is kizárólagossággal rendelkeznek a gyártás felett. A házaspár egyenrangú félként vett rész a tervezésben, noha időnként csak a Charles Eames neve szerepelt a tervezési információkban. Ray Eames grafikusként textíliákat is tervezett, mintagyűjteményét 2005-ben újra kiadták. A bútortervezés mellett 125 rövidfilmet készítettek, melyek zöme a bútortervezés titkait tárja fel.
A modern stílusú Eames Lounge Chair és ottomán rétegelt lemezből és bőrből készült felsőkategóriás bútor, melyet 1956-ban a Herman Miller bútorgyártó vállalatnak terveztek. Az Eames szék három, hajlított, furnérral borított rétegelt lemezhéjból áll: a fejtámla, a háttámla és az ülés. A rétegeket hő és nyomás alatt összeragasztják és megformálják, majd az ülőrészt bőrrel vonják be, mely a lábtartón szintén megjelenik. Az első bútordarab gyártása óta az alapanyagok némi módosításon mentek keresztül, de az alapvető forma és design mindvégig az eredeti maradt. Jelenleg a rétegelt lemez hét rétegből áll, melyet cseresznye, dió, vagy paliszander rózsafa borít. A döntött, alacsony ülés stabil, de forgatható vázon biztosítja a megérdemelt kényelmet.
A bútortörténeti sorozat első része ide kattintva, a második része ide kattintva olvasható.
Képek forrása a képre kattintva elérhető.
Ha tetszett az összeállítás, kövesse az oldalt Facebook-on és Instagram-on, ha pedig segítségre van szüksége otthona tervezésében, írjon az otthonlakberendezes(kukac)gmail.com e-mail címre!
Ungvári Anikó - lakberendező