Otthonunk egyik kiemelt és központi helyisége az ebédlő. Szerencsés esetben külön helyiséget tudunk kialakítani erre a célra, de a legelterjedtebb manapság, hogy a konyha és a nappali szerves része az ebédlő. Helyének és méretének meghatározásához, berendezése kiválasztásakor figyelembe kell vennünk a benne lakók életformáját és az ebédlő használatának rendszerességét (napi szinten használjuk vagy csak vendégfogadáskor, ünnepélyes alkalmaknál). Fontos szempont, hogy az ebédlő stílusa illeszkedjen otthonunk stílusához és minden szempontból kiszolgálja igényeinket.
Az ebédlő lehet otthonunk második nappalija, ahol összegyűlik a család az étkezések között is, közös játékra, beszélgetésekre. Dolgozószoba hiányában némi munkára is használhatjuk az étkezőasztalt. Berendezésében törekedjünk a kényelemre, esztétikumra, adjuk meg a módját az étkezéseknek az igényes környezettel.
1. Étkezőasztalunk lehet szögletes vagy kör alakú, a helyiség méretétől függően. A kör alakú étkezőasztalhoz érdemes organikus formájú kiegészítőket és világítást választani, hogy erősítsük az íves vonalak összképét. Az asztal kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy minden asztalnál ülő személy részére 60 cm széles hely szükséges.
2. Érdemes az ebédlőben stílusban illeszkedő tálalószekrényt elhelyezni, hogy a terítés és tálalás kellékei közel legyenek. A vitrines szekrény elegáns kiegészítője az enteriőrnek.
3. Az étkezőszékek kiválasztásánál a kényelem az első számú szempont. Választhatunk klasszikus stílusú, kárpitozott székeket vagy étkezőfoteleket, de ha otthonunk minimál stílusú, ebben is találunk megfelelőt. A döntésünk előtt vegyük figyelembe a székek teherbírását, mert egyes változatok stabilitása nem ideális mindenkinek. A méretek számításánál fontos szempont, hogy a székek kihúzott állapotában 90 cm hely álljon rendelkezésre.
4. A világítás fontos eleme az ebédlőnek. Központi világítás mellett falikarokkal tehetjük teljessé az összképet. Ha hosszabb vagy kihúzható étkezőasztalunk van, akkor gondolkodhatunk több mennyezeti világítótestben és nyugodtan lentebb tervezhetjük, itt ez nem hat zavarólag.
5. Az elegáns kinézetet és a komfortérzetet nagyban növelhetjük szőnyeg használatával. Törekedjünk méretében odaillőre, hogy a székek kihúzott helyzetükben is elférjenek a szőnyegen.
6. A vidéki, elegáns és a klasszikus stílus kedvelői is számtalan stílusjegyet használhatnak az ebédlő kialakításakor. A karfás székek, a csillár, a kissé kopottas hatás és a bájos kiegészítők fokozzák az otthonosság érzetét. A jól megválasztott szín - és anyaghasználat ideális környezetet teremt a kényelmes étkezésekhez.
7. A természetközeli lakberendezési stílus kedvelői is könnyedén összhangot teremthetnek az ebédlő részleteiben. A fa különböző árnyalatai, naturális szépsége kellemes és nyugodt milliőt teremt a családi összejövetelekhez és étkezésekhez.
Képek forrása: a képekre kattintva található.
Ha tetszett az összeállítás, kövesse az oldalt Facebook-on és Instagram-on, ha pedig segítségre van szüksége otthona tervezésekor, kialakításakor, írjon az otthonesstilus@otthonesstilus.hu e-mail címre!
Ungvári Anikó - lakberendező