Környezettudatos otthonok kialakításakor a legfontosabb tényező a környezetbarát szemlélet, ami az életünk minden területét átszövő gondolkodásmódot jelent. Manapság nem egyszerű feladat az ökotudatos szemlélet használata a lakberendezésben, de nem is lehetetlen. Kellő elszántsággal és odafigyeléssel megvalósíthatjuk, hogy otthonunk korszerű, modern, kényelmes és mégis környezetbarát legyen. Hosszú távú, előrelátó gondolkodással sokat tehetünk már az otthonunk berendezésekor is az élhető, egészséges környezetünkért. Alapvetően azt kell átgondolnunk, hogy mekkora élettérre van szükségünk. Felesleges jóval nagyobb otthont kialakítani, ha a család létszáma és életvitele nem indokolja, mivel ennek számtalan környezetterhelő vonzata van. Gondoljunk a többlet fűtési- és hűtési energiaköltségekre és például jóval több bútorra van szükség a berendezéshez. A környezettudatos szemlélet és annak megvalósítása rendkívül szerteágazó, így most csak az otthonra, a lakberendezésre vonatkozó részeket vettem sorra az alábbi összeállításban.
1. Az otthonunk berendezésekor törekedjünk a természetes alapanyagú bútorok kiválasztására. Ha jobban megnézzük vásárláskor a bútorok, berendezési tárgyak alapanyagát, ez sokszor nem is annyira egyszerű feladat. Lehetőleg kerüljük a műanyagból készült vagy műanyag bevonatú bútorokat, tárgyakat. Bár elsőre vonzónak tűnik a kedvezőbb árú műanyag termék, de hosszú távon mégis a természetes berendezési tárgyak bizonyulnak jó befektetésnek és felelnek meg a környezettudatos gondolkodásnak.
2. Új bútor vásárlása előtt érdemes átgondolni, hogy van-e a környezetünkben olyan bútor, amit újrahasznosítva, új funkciót kitalálva megfelelne-e a keresett bútornak. Kreatív szemlélettel számtalan lehetőséget rejtenek a régi bútorok újrahasznosítás után.
3. Válasszunk magas energiahatékonyságú háztartási gépeket. A régi, elavult hűtők, mosógépek, fagyasztók felesleges energiákat használnak, továbbá rosszabb szigetelésük miatt több hőt termelnek, ami rontja a komfortérzetünket.
4. Már a nyílászárók kiválasztásánál is sokat tehetünk a környezetünkért. Előrelátó és körültekintő gondolkodással a nyílászáró anyaga, mérete, tájoláshoz kapcsolódó elhelyezése sokat számít a későbbi energiaköltségeknél. A természetes szellőzést biztosító hőszigetelt fa nyílászárók jobb döntésnek bizonyulnak hosszú távon, még úgy is, hogy karbantartási költségekkel kell kalkulálnunk.
5. Az árnyékoló szerkezetek a környezettudatosság szempontjából is megkerülhetetlenek. Elsősorban a természetes megoldásokban gondolkodjunk. Ha a nyári meleget nehezen viseljük, nézzük meg, hogy a mediterrán országok milyen eszközöket vetnek be az otthonaik túlmelegedésének elkerülése érdekében. Többek közt fa zsaluziákat használnak, kisebb ablakméreteik vannak, ideális a tájolás és egyszerűen megoldható a keresztlégáram biztosítása.
6. A vízfelhasználás újragondolásával is sokat tehetünk otthonunk környezetbarát kialakításához. Vizes berendezéseink víztakarékos szűrőkkel szerelhetjük fel és érdemes végiggondolni, hogy a használati vizet (a szürkevizet) hogyan tudjuk újrahasznosítani, például WC öblítésére. Kertes házaknál kézenfekvő az esővíz összegyűjtése és hasznosítása, de mindezt megtehetjük társasházi lakás erkélyén vagy balkonján is, némi kreativitással.
7. Az áramfelhasználással is sokat tehetünk környezetünk megóvása érdekében. Energiatakarékos izzók használatával, időkapcsolós dugaljak és számtalan okos, de megfizethető megoldással sok felesleges költségtől kíméljük meg magunkat hosszú távon. Elsőre talán drágábbnak tűnik a LED izzók használata, de üzemidejük és áramfelhasználásuk hosszú távon meggyőző érv mellettük. Ha lehetőségünk van napelem, napkollektor vagy hőszivattyú használatára, hosszú távon mindenképpen érdemes élni ezekkel a megoldásokkal, így máris sokat tehetünk környezetünk megóvásáért. Igaz, mindez már túlmutat a lakberendezés témakörén, de ehhez kapcsolódik, hogy otthonunk megfelelő szigetelése az egyik legfontosabb elem a környezettudatosságnak, mivel így számtalan más energiahatékonyságot növelő eszköz működését segíthetjük, ezáltal csökkentve otthonunk fenntartási költségeit és ökológiai lábnyomunkat.
8. A növények az otthonunk légtisztítói, így érdemes minél több élő növényt tervezni az enteriőrbe. Minden helyiségbe érdemes valamilyen zöld növényt elhelyezni, mert amellett, hogy a természetet hozzuk be az életterünkbe, élettani hatásai sem elhanyagolhatók.
9. Otthonunk stílusát alapvetően meghatározzák a textíliák használata a színükkel, textúrájukkal. A szőnyegekkel és a függönyökkel is sokat tehetünk a környezetbarát élettér kialakításáért. Télen használjunk nehezebb, vastagabb anyagú textíliákat a kellemes hőérzet és a fűtési költségek alacsonyan tartása érdekében, nyáron viszont a könnyebb anyagok vagy a szőnyeg elhagyása is segít az ideális hőmérséklet megtartásában.
10. Építkezéskor, felújításkor és bútorok újrahasznosításánál fontos szempont a felületkezelő anyagok és burkolatok környezetbarát kiválasztása. A festékek, lakkok, ragasztók nem csak az első használatkor bocsátanak ki magukból káros anyagokat, hanem folyamatosan, így különösen fontos ezek környezetbarát verziói mellett dönteni, egészségünk és környezetünk érdekében.
Képek forrása: a képekre kattintva található.
Ha tetszett az összeállítás, kövesse az oldalt Facebook-on és Instagram-on, ha pedig segítségre van szüksége otthona tervezésekor, kialakításakor, írjon az otthonesstilus@otthonesstilus.hu e-mail címre!
Ungvári Anikó - lakberendező