A kis alapterületű fürdőszobák berendezése sok esetben kihívást jelent, mivel ebben a kis térben kell helyet találnunk mindennek, amire feltétlenül szükségünk lehet a nap kezdetén és végén. Átgondolt és előrelátó tervezéssel funkcionálisan és ergonómiailag is ideális fürdőszobát kaphatunk. Az alábbi szempontok segítenek abban, hogy igazán működőképes, kényelmes és élhető fürdőszobát varázsoljunk a kis mérete és szűkössége ellenére is.
1.Világos színek
Válasszunk világos színeket a falra. Téves gondolat, hogy apró helyiségbe csak kis lapburkolat való, nagyméretű lapokkal optikailag is növelni tudjuk a térérzetünket.
2. Burkolatminta
A burkolatok mintájának kiválasztásának bánjunk óvatosan a nagy mintákkal és a túlságosan textúrált felületekkel. Az apró minta vagy a mintanélküliség a kis fürdők esetén ideális választás, az egyszerűbb stílus itt sokkal esztétikusabb.
3. Kád és/vagy zuhanyzó
Igény szerint dönthetünk fürdőkád vagy zuhanyzó mellett, manapság a kád mérete sem jelent problémát a kicsi fürdőkben. Az ideális megoldás lehet az a kád, melyet zuhanyzóként is használhatunk, a kicsapódó vizet pedig kádparavánnal vagy fix üvegfallal gátolhatjuk meg.
4. Perem nélküli zuhanyzó
Ha kifejezetten csak zuhanyzót preferálunk, válasszunk olyan típust, amelyiknél nincs perem, hanem a padlóburkolat folytatása egyben a zuhanyzó padlóburkolata is. A folyó vizet padlóösszefolyóval vezethetjük el. Gondos tervezés és kivitelezés szükséges az összefolyó helyének és a burkolat lejtésének elkészítéséhez, erre mindenképpen figyeljünk.
5. Tükrök
Lehetőleg minél nagyobb méretű tükröt válasszunk a kis alapterületű fürdőszobába, ennek optikai térnövelő hatása közismert. A mosdó feletti és melletti falfelületet teljes mértékben beboríthatja a tükör, általa nagyobbnak érződik a tér.
6. Világítás
A jó megvilágítás itt is elengedhetetlen. A mennyezeten kívül a tükör felett vagy mellett is elhelyezhetünk világítótesteket, továbbá a mennyezeti LED spotokkal is növelhetjük a szűkös térérzetet. Fontos, hogy minden esetben IP védettséggel legyenek a lámpák ellátva, mert a kis alapterületen pára is hamarabb keletkezik.
7. Tárolás
Az apró fürdőszobában a tárolás visszatérő probléma. Lehetőség szerint válasszunk zárt tárolókat és használjunk ki minden helyet kreatívan. A nyitott tárolók rendszerezetlen és zsúfolt hatást kelthetnek, kerüljük őket.
8. Falra szerelt berendezési tárgyak
A mosdószekrény és a WC falra szerelt változatai növelik a térérzetet, mivel így láthatóbbá válnak a helyiség kontúrjai és könnyebben takaríthatóbbá válik a padló.
9. Szellőzés
A kicsi fürdőszobáknál hatványozottan igaz a megfelelő szellőzés kialakítása. Ha nincs ablak a fürdőszobán, ventilátoros szellőzésről vagy optimálisan már a tervezési fázisban szellőzőrendszerben kiépítésében gondolkozzunk.
10. Természetes anyaghasználat, környezettudatosság
Válasszunk természetes anyagokból készült tárolókat, kiegészítőket. A párás környezetnek jobban ellenállnak és természetességet adnak a helynek, emellett környezettudatosan használhatjuk naponta a fürdőszobánkat.
Képek forrása: a képekre kattintva található.
Ha tetszett az összeállítás, kövesse az oldalt Facebook-on és Instagram-on, ha pedig segítségre van szüksége otthona tervezésekor, kialakításakor, írjon az otthonlakberendezes@gmail.com e-mail címre!
Ungvári Anikó - lakberendező